Faipari Tudástár
Célunk egy olyan faipari tudástár létrehozása, amely mindenki számára hasznos, pontos szakmai információkkal látja el kedves olvasóit.
Fontosnak tartjuk, hogy a hazai faipar, bútor ipar, asztalosipar és más faalapanyaghoz köthető iparágakban dolgozó szakemberek, továbbá más érdeklődök számára szakmailag megalapozott információkkal tudjunk szolgálni. Ennek ellenére kerüljük a speciális szakszavakat az ismeretek terjesztésének hatékonysága érdekében, esetleges szakszavak használata esetén lábjegyzetben definiáljuk azokat.
Amennyiben szeretne hasonló információk, tartalmakat kapni tőlünk iratkozzon fel hírlevelünkre ide kattintva!

Technológia - Gyalult felületek kialakítása
A faiparban a gyalulás célja, a faanyag megfelelő méretének és a felületének kialakítása. Az általunk forgalmazott gyalult termékek megmunkálása nagyüzemekben történik, ahol hosszú gyártósorokon keresztül történik a félkésztermék előállítása.
A fűrészáru választék deszka és palló fűrészelés útján kerül előállításra a fűrészrönkökből. Az így kapott szélezetlen anyagokat, sorozatvágó körfűrészek vagy ipari szalagfűrészek segítségével szélezik és a kívánt nyers méretre szeletelik esetenként darabolják. A feldolgozás során automatikus minőségi osztályozásokon esik át minden egyes termék, ahol szkennerek és egyéb szenzorok segítségével vizsgálják a faanyag teljes felületét. Ez a művelet biztosítja, hogy a termék a felhasználásnak megfelelő minőségben kerüljön beépítésre, felhasználásra.
A nyers áru ezután kíméletes szárításon esik át, ahol akár 48 napig is pihenhet a szárítókamrában, attól függően, hogy milyen fafaj és hogy az előszárítás mennyi ideig tartott. A szárítás után megtörténik a végleges keresztmetszet és felületi megmunkálás, amivel a vevő részére szinte azonnali beépíthetőséget teszünk lehetővé.

Fűrészáru - a vörösfenyő
Alapvetően hegyvidéki, alhavasi fafaj. Hazánkban Sopron és Kőszeg környékén őshonos.
Többnyire Szibériából és Alpokból érkezik hozzánk, mint fűrészáru. Kedvező körülmények között 5-600 évig is elélhet. Vágáskora termőhelytől függően 60-100 év. Széleskörben alkalmazható fafaj, tartóssága és szilárdsága kiemelkedő, így előszeretettel használják kültéren, ahol közvetlenül érintkezik talajjal vagy csapadékkal, mint például faszerkezetek, kerítések esetében.
Esztétikus megjelenése miatt kifejezetten kedveli a bútoripar is, továbbá előszeretettel használják lépcsők és falburkolatok gyártásában is.
Sűrűsége 440-850 kg/m3, átlagsűrűsége légszáraz állapotban 590 kg/m3.

Fűrészáru - az erdei fenyő
Az erdeifenyő nemzetiség közül a legkiemelkedőbb faj a közönséges erdei fenyő, más néven: Borovi fenyő. Mivel kiválóan tűri a szélsőséges termőhelyi viszonyokat, ezért a világ minden pontján megtalálható.
Ebből a tulajdonságából következik, hogy igencsak változatos tulajdonságokkal rendelkezhet.
A gyakorlatban sokszor borovi fenyőnek nevezik, pedig eredetileg csak a sűrűnövésű északi területeken nevelkedett változatait hívták így.
Hazánkban őshonos és egyben a legelterjedtebb fenyőfajta. Dekoratív rajzolata és vörösesbarnás színe miatt, a bútorgyártásban és a belsőépítészetben is jelentős szerepe van. Magas gyantatartalommal rendelkezik, ezért ragasztása és felületkezelése kicsit nehezebb, mint például a Luc fenyőnek. Viszont ennek köszönhetően tartóssága (és szilárdsága) miatt az északi országokban a faházgyártás legfontosabb alapanyaga.
Továbbá kiemelkedő szerepe van az épületasztalos-iparban is. Sűrűsége - származási helytől függően - 330-890 kg/m3 közé tehető. Átlagos sűrűsége légszáraz állapotban 530 kg/m3.

Fűrészáru - a lucfenyő
Az Északi féltekén tenyésző lucfenyőnek 50 faja ismert. Európai viszonylatban - így Magyarországon is - a közönséges lucfenyő mellett szerepe van még a Szibériai és a Szerb lucfenyő fajoknak is.
A hazai erdőink körülbelül 1%-át borítja, így a legfontosabb import faanyagok közé tartozik. Kiválóan ragasztható és felületkezelhető. A leggyakrabban és a legtöbbféleképpen használt fafaj egyike.
Kevésbé dekoratív rajzolattal rendelkezik, mint például egy erdei (borovi) fenyő vagy vörösfenyő, ennek ellenére fontos alapanyaga a belső- és külső építészetnek egyaránt. Meghatározó szerepe van továbbá a bútoriparban, az ajtó- ablakgyártásban és falburkolatok készítésénél egyaránt.
Faanyagának színe sárgásfehér, gyantatartalma alacsony. Sűrűsége 330-680 kg/m3 közé tehető, attól függően, hogy mennyire száraz, és hogy milyen éghajlatról származik. Átlagos sűrűsége 470 kg/m3.
Az általunk forgalmazott lucfenyő fűrészáru származási helye elsősorban Észak-Oroszország, azon belül is Sziktivkar környéke, ahol a zord éghajlatnak köszönhetően lassan növekednek a fenyők, így kifejezetten sűrű szövetszerkezetet tudnak kialakítani, ami miatt nagyon jó minőséget képviselnek a fűrészáruk között